Модель об’єднаної територіальної громади: якою вона буде?

Не дивлячись на численні спроби відтягування питання об’єднання громад, воно все-таки назріло.

19 вересня 2017 року в Новомиколаївці відбулися громадські слухання з питань добровільного об’єднання громад району, на яких обговорювалися три пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад Новомиколаївської селищної ради. Перша пропозиція - в межах території Новомиколаївської селищної ради (смт.Новомиколаївка, с.Михайлівське, с.Острівське) за ініціативою 9 депутатів селищної ради; з територіальними громадами Підгірненської сільської ради за ініціативою селищного голови; та  об’єднання з усіма територіальними громадами Новомиколаївського району, що передбачено перспективним планом, за ініціативою 8 депутатів селищної ради.

На «подумати» дали 15 днів. Хочу зазначити, що розпорядження селищного голови та оголошення опубліковано в газеті 14 вересня. Тобто, нам дали 5 днів до громадських слухань та ще плюс 10 днів після них. Малувато часу дали депутати селищної ради для прийняття такого важливого рішення, чи не так, шановна громадо?

Та й місце для громадських слухань вибране якнайменше…

Але, дякувати Богу, є не байдужі мешканці громади. Та й представники Офісу реформ Запорізького РВ Асоціації міст України, що прибули до Новомиколаївської селищної ради, надали методичну підтримку громадськості. Маргарита Трипольська та Олександра Оляніна роз’яснили основні аспекти реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади, їх підтримки і супроводу та розповіли про найкращі практики щодо об’єднання територіальних громад області.

І зараз, шановні новомиколаївці, від того, яке рішення ви приймете, залежатиме доля не тільки ваша, а й інших мешканців району, що проживають за межами Новомиколаївської селищної ради.

Що очікує нас, якщо обрати об’єднання двох громад – Новомиколаївської та Підгірненської, яке ініціює селищний голова?

Практика показує, що переваги - у спроможних громад, тих, які максимально наближають послуги до людей. Тут зазначу, що Новомиколаївка як районний центр має усю необхідну інфраструктуру.

Але постає питання: чи буде така громада спроможною утримувати усі ці установи? Імовірніше за все, що ні.

Але ж інші території теж можуть розпочати «своє» об’єднання. І тоді стане принципово важливо, щоб в процесі такого об’єднання не виникли "мертві зони", коли слабкі громади залишаться нікому не потрібними.

Сьогодні в період громадських обговорень треба зрозуміти одну важливу річ, що зараз ви обираєте не майбутнього голову об’єднаної громади. Ви повинні визначитися з вибором моделі громади, яка буде найефективнішою у майбутньому для вас самих, для ваших дітей.

І третій варіант – одна громада в межах району з центром у селищі Новомиколаївка – найоптимальніший варіант для усіх громадян, що проживають на території Новомиколаївського району. Тим паче, що він відповідає перспективному плану, який затверджено Кабінетом Міністрів України.

Країнам Європи знадобилося понад 20 років, щоб визначитися з моделлю громади. Нам пропонують уже готову модель, особливо для сільської місцевості як наша, з нами діляться досвідом. Нам пропонують гранти на розвиток територій.

Основною територіальною одиницею стане громада. Громада матиме голову ОТГ та виконком, який виконуватиме всі функції з управління громадою.

Села, які ввійдуть до об’єднаної громади,  обиратимуть старост. Старости ввійдуть до виконкому об’єднаної громади і виконуватимуть ті ж функції, які були в сільраді.

А головне – уся інфраструктура буде збережена однаково для всіх територій району та їх мешканців.

При розумному підході до управління об'єднаною громадою можна залучати інвестиції на територію, створювати нові робочі місця, ремонтувати дороги, провести воду, створювати комфортні умови проживання для людей.

Та основною мотивацією для створення процвітаючої громади повинна бути любов до своєї маленької батьківщини, до людей, Основне завдання керівників громад – чути людей і виконувати прийняті спільно рішення, рахуватися з думкою цих людей.

Якщо зараз не зберегти район, не зробити рішучий крок до об’єднання в одну громаду, можна втратити землі, адже наш район – аграрний.

Потрібні зміни. І я хочу, щоб усі ми зрозуміли, що без цих змін ми не зможемо рухатися далі.

Без цих змін не буде розвитку в селах. А отже ми не зможемо забезпечити належну якість життя.

Нині діюча модель управління вичерпала себе. Без впровадження повноцінного місцевого самоврядування європейського зразку нам не побудувати нової України.

Ось така загальна картина прихильників і противників, «друзів і ворогів» децентралізації і реформування місцевого самоврядування у нашому районі.

Шановні новомиколаївці! Найстрашніший ворог – це байдужість. Тож закликаю вас проявити громадянську свідомість та зробити правильний вибір на користь власного майбутнього, а не амбіцій.

Юрій Павленко,

голова районної ради, член робочої

групи з питань підтримки добровільного

об’єднання громад Новомиколаївського району