В рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО»

Правові консультації від  фахівців відділу «Новомиколаївське

бюро правової допомоги» Запорізького місцевого

центру з надання БВПД

ЗМІНИ У ЗЕМЕЛЬНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ: НОВИЙ ПОРЯДОК ВИКОРИСТАННЯ НЕРОЗПОДІЛЕНИХ ТА НЕВИТРЕБУВАНИХ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК ТА ЧАСТОК (ПАЇВ).

«Право власності на землю гарантується» ЗК України

Відділ «Новомиколаївське бюро правової допомоги» Запорізького місцевого центру з надання БВПД продовжує працювати для визначення та вирішення першочергових спільних правових потреб Новомиколаївського району. На даний час відбулися важливі зміни у земельному законодавстві, які стосуються широкого спектру питань, потребують вивчення та роз’яснення для запобігання випадків зловживання ними.

Першого січня 2019 року набув чинності Закон України від 10 липня 2018 року № 2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні».

Сьогодні розглянему другу частину змін - новий порядок використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок та часток (паїв).

Доволі довго законодавство не конкретизувало порядок такого використання, і нарешті викладено у новій редакції ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)». Тож починаючи з 2019 року діятимуть такі норми:

Нерозподіленою є земельна ділянка, яка за проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) увійшла до площі земель, які підлягають розподілу, однак відповідно до протоколу про розподіл не була виділена власнику частки (паю). Тобто нерозподілена – це сформована земельна ділянка, яка має встановлені межі та кадастровий номер, інформація про яку внесена до Держземкадастру, але не виділена конкретному власнику.

Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості). Тобто ділянка не формувалась, не має встановлених меж та кадастрового номера, але на неї отримано сертифікат на пай.

Після формування в окремі земельні ділянки такі нерозподілені ділянки та невитребувані частки (паї) можуть передаватися в оренду за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради для використання за цільовим призначенням. Строк використання визначається до дня держреєстрації права власності на таку ділянку, на що вказується у договорі. Як бачимо, право передачі таких ділянок в оренду до моменту оформлення правовстановлюючих документів начебто залишилося. Однак тепер треба сформувати земельну ділянку (зареєструвати у Держземкадастрі) і лише після цього укладати договір оренди. Тоді право оренди підлягатиме держреєстрації згідно із Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Власнику сертифіката на пай (невитребуваної частки (паю)) або його спадкоємцям установлюється граничний строк для оформлення права власності на земельну ділянку – до 01 січня 2025 року. Неоформлення такого права розцінюється як відмова від одержання земельної ділянки. Тоді місцева рада ініціює формування земельної ділянки та звертається до суду із заявою про визнання майна безхазяйним. За рішенням суду така ділянка передається у комунальну власність. Тож власникам сертифікатів необхідно встигнути оформити право власності на земельну ділянку до 01 січня 2025 року. Територіальній громаді в особі місцевої ради забороняється протягом 7 років з дня держреєстрації права комунальної власності на ділянку, яка сформована з невитребуваної частки (паю), передавати її у приватну власність. Виняток становить передача такої ділянки власнику невитребуваної частки (паю) або його спадкоємцям. Отже, територіальна громада має шанси поповнити свої землі невитребуваними земельними частками (паями), але тільки після 01 січня 2025 року та в разі неоформлення фізособами прав власності на них.

За додатковими консультаціями з правових питань, ви завжди можете звернутись до фахівців відділу «Новомиколаївське бюро правової допомоги» Запорізького місцевого центру з надання БВПД, розташованого по вул. Соборності, 84 в смт. Новомиколаївка, тел. (04461) 9-33-31.