27 січня – День пам‘яті Голокосту

Сьогодні день пам’яті жертв однієї з найвідоміших та все ще не до кінця осмисленої трагедії ХХ століття – спроби знищення нацистами єврейського народу – Голокосту.

Уперше Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту відзначили в усьому світі у 2006 р.

Холокост (від грецького  Holocaust – всеспалення, знищення вогнем) - це загальноприйнятий термін для визначення геноциду євреїв нацистами  у 1933 – 1945 рр.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від  05 липня 2011 р. № 3560-VI «Про 70-річчя трагедії Бабиного Яру» на держаному рівні Україна вперше у 2012 р. відзначила Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту . Саме цього дня 1945 року  було визволено в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.

У крематоріях і спеціальних газових камерах "Аушвіца-Біркенау" фашисти знищили більше мільйона євреїв,  так само там померли і представники польської інтелігенції, і радянські військовополонені. Точно сказати, скільки смертей налічує Освенцим не можна, оскільки більша частина документів була знищена. Але згідно з деякими джерелами, ця цифра сягає від півтора до чотирьох мільйонів представників різних національностей. У загальній складності, геноцид знищив 6 мільйонів євреїв.

Історія Голокосту допомагає зрозуміти, як упередження, хибні судження породжують практичний расизм. Історія Голокосту вчить нас тому, як сучасна техніка і технологія можуть бути використані для знищення людей.

Оголосивши 27 січня Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту, Генеральна Асамблея ООН закликала держави-члени розробити просвітницькі програми, що б наступні покоління зберегли пам'ять про цю трагедію з метою запобігання в майбутньому актам геноциду, і охороняти як пам'ятки історії місця, де відбувалися масові вбивства євреїв.

З метою вшанування пам'яті жертв Голокосту в багатьох країнах створено музеї, меморіали, проводяться жалобні церемонії, заходи, акції на честь пам'яті невинно вбитих людей.

В день пам'яті жертв Голокосту 27 січня, в Ізраїлі мільйони євреїв читають молитву за упокоєння. По всій країні звучить траурна сирена, впродовж двох хвилин її звучання люди припиняють будь-яку діяльність, рух транспорту, завмираючи в скорботному і шанобливому мовчанні.