Новомиколаївська районна рада Запорізької області
Новомиколаївський район, Запорізька область

День прийняття Декларації про державний суверінитет

Переглядів: 187

Сьогодні Україна відмічає  річницю Дня проголошення суверенітету УкраїниДекларація про державний суверенітет України була прийнята Верховною Радою Української РСР 16 липня 1990 р.

Прийнятий історичний документ і понині вважається правовим фундаментом сучасної Конституції та законів України.

 Декларація визначала, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як "верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах". Територія України в наявних кордонах проголошувалася недоторканою. Підкреслювалося також виключне право українського народу на володіння, користування і розпорядження національним багатством України.

Одним з головних положень Декларації суверенітету України було положення про громадянство. Проголошувалося, що Україна має своє громадянство, де "всі громадяни рівні перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, освіти, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять".

Декларація також проголошувала економічну самостійність України, самостійність республіки у вирішенні питань науки, освіти, культурного і духовного розвитку української нації.

Верховна Рада проголосила право країни на власні збройні сили, внутрішні війська, органи державної безпеки. В той же час, підкреслюється намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою, яка не братиме участі у військових блоках і зобов'язується дотримуватися трьох неядерних принципів: не застосовувати, не виробляти і не нарощувати ядерної зброї.

Майбутня зовнішня політика України, визначена Декларацією, вбачалася як нейтральна, першочерговим її завданням визначалося забезпечення національних інтересів України. Декларація проголошувала право України безпосередньо реалізувати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими, торговельними представництвами.

« повернутися до списку новин