ЗМІНИ У ЗЕМЕЛЬНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ: ВИКОРИСТАННЯ ТА РОЗПОРЯДЖЕННЯ ЗЕМЛЯМИ КОЛЕКТИВНОЇ ВЛАСНОСТІ ДІЮЧОГО КСП.

«Земля є об’єктом права власності Українського народу» Конституція України

Відділ «Новомиколаївське бюро правової допомоги» Запорізького місцевого центру з надання БВПД продовжує працювати для визначення та вирішення першочергових спільних правових потреб Новомиколаївського району. На даний час відбулися важливі зміни у земельному законодавстві, які стосуються широкого спектру питань, потребують вивчення та роз’яснення для запобігання випадків зловживання ними.

Першого січня 2019 року набув чинності Закон України від 10 липня 2018 року № 2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні».

Сьогодні розглянему третю частину змін – використання та розпорядження землями колективної власності діючого КСП.

Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» доповнено ст. 14¹, якою визначено особливості використання та розпорядження землями КСП, сільгоспкооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства (далі – підприємства). Фактично власники часток (паїв) мали право у строк до 01.01.2019 року прийняти рішення про розподіл інших земель, які залишились у колективній власності діючого підприємства (не розпайовані). Якщо до початку 2019 року цього зроблено не уло, такі землі розподілятимуться за згодою більшості осіб. Такими особами є: колишні члени підприємства, які отримали сертифікат на пай; спадкоємці права на пай, який посвідчено сертифікатом; громадяни, які набули право на земельну частку (пай). Організацією розподілу колективних земель займається сільська, селищна, міська рада, на території якої вони розташовані. Для цього рада повинна проінформувати осіб про розподіл колективних земель, розмістивши оголошення про проведення зборів осіб у загальнодоступних місцях населеного пункту, опублікувавши його у друкованому ЗМІ райдержадміністрації або райради та оприлюднивши на власному офіційному веб-сайті (за наявності). Для здійснення розподілу земель необхідна реєстрація більшості осіб. Надалі протокол передається місцевій раді, яка його затверджує та приймає відповідні землі у комунальну власність. Тобто у протоколі слід зафіксувати, які землі передаються у комунальну власність, а які розпайовуються між членами (якщо залишились досі не розпайовані землі та члени, які не отримали пай). Граничний строк розподілу земель колективної власності між власниками паїв та їх спадкоємцями – 01.01.2025 року. Тому, якщо до 2025 року не буде оформлений протокол про розподіл земель, які залишились у колективній власності, та не буде поданий на затвердження до органу місцевого самоврядування, то вважатиметься, що особи відмовилися від права колективної власності на землю. Такі землі передаються у комунальну власність у порядку визнання майна безхазяйним (окрім невитребуваних часток (паїв) та сформованих за їх рахунок земельних ділянок, а також нерозподілених ділянок), тобто за рішенням суду. Земельні ділянки, передані до комунальної власності на підставі ст. 14¹ Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», підпадають під дію мораторію та не можуть бути відчужені, крім вилучення (викупу) для суспільних потреб.

За додатковими консультаціями з правових питань, ви завжди можете звернутись до фахівців відділу «Новомиколаївське бюро правової допомоги» Запорізького місцевого центру з надання БВПД, розташованого по вул. Соборності, 84 в смт. Новомиколаївка, тел. (04461) 9-33-31.