ЗАСОБИ ПРОТИДІЇ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ

В рамках проекту «Я маю право»

Правові консультації від  фахівців відділу «Новомиколаївське

бюро правової допомоги» Першого запорізького місцевого

центру з надання БВПД

ЗАСОБИ ПРОТИДІЇ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ

«Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.»

Відділ «Новомиколаївське бюро правової допомоги» Першого Запорізького місцевого центру з надання БВПД продовжує працювати для визначення та вирішення першочергових спільних правових потреб Новомиколаївського району. На даний час одним із найважливіших питань є протидія домашньому насильству, адже категорія осіб, які можуть бути йому піддані, надзвичайно вразлива та потребує стороннього захисту.

У випадку проявів домашнього насильства потрібно звертатися до:

- дільничного інспектора поліції;

- кримінальної поліції у справах дітей;

- центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

- управління сім’ї та молоді районної, міської чи обласної держадміністрацій;

- громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від насильства;

- центрів з надання безоплатної правової допомоги.

Відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачена ст. 1732  КУпАП і передбачає можливість накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб. Повторне вчинення домашнього насильства тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Крім того, з 11.01.2019 року почне діяти стаття 1261 КК України, якою буде встановлена кримінальна відповідальність за домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи – у вигляді громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Чинним законодавством передбачені спеціальні заходи протидії домашньому насильству, зокрема:

1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника;

2) обмежувальний припис  стосовно кривдника;

3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;

4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Терміновий заборонний припис виноситься  уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Порядок винесення термінового заборонного припису такий: поліцейський оцінивши ризики і, розуміючи, що можуть бути більш тяжкі наслідки, виносить терміновий заборонний припис. Згідно з цим документом, правопорушник може бути зобов’язаний залишити місце проживання, йому може бути заборонено на вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи, а також заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою. Термін дії такої заборони може становити до 10 діб.

Обмежувальний припис стосовно кривдника  видається судом за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства і може містити такі заходи:

заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.

Відповідно до Закону України “Про безоплатну правову допомогу” особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі мають право на отримання адвоката за рахунок держави для здійснення захисту, представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складення документів процесуального характеру.

За додатковими консультаціями з правових питань, ви завжди можете звернутись до фахівців відділу «Новомиколаївське бюро правової допомоги», розташованого по вул. Соборності, 84 в смт. Новомиколаївка, тел. (04461) 9-33-31.