Інформує відділ «Новомиколаївське бюро правової допомоги» Запорізького місцевого центру з надання БВПД

ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ В УКРАЇНІ

31 березня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» № 2178-10, який набирає чинності з 1 липня 2021 року та фактично відкриває ринок землі в Україні.

Пропонуємо Вашій увазі основні положення закону, який відміняє мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення.

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть набувати:

- громадяни України;

- юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;

-  територіальні громади та держава

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може також набуватися банками лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

Також законом передбачено заборону на придбання землі для іноземців та визначено обмеження для осіб з російським громадянством, причетних до терористичних організацій та осіб, щодо яких застосовано санкції.

Придбання землі особою, що не є громадянином України, може здійснюватися з дня та за умови схвалення такого рішення на референдумі.

Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності забороняється.

Забороняється також продаж земель сільськогосподарського призначення навіть після доступу іноземців шляхом референдуму та у будь-якому випадку якщо:

- земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) і які розташовані длижче 50 км. від державного кордону України;

- юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни РФ, іноземні держави або неможливо встановити цікцевого бенефіціара;

-  особами, які належать або належали до терористичних організацій;

- юридичними особами, кінцеві бенефіціарні власники яких зареєстровані в офшорних зонах;

- фізичними та юридичними особами, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції)

- юридичними особами, зареєстрованих у державах, включених до списку які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом

Громадяни України зможуть купувати землю сільськогосподарського призначення з 1 липня 2021 року, а юридичні особи з 2024 року, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є українці. Покупці землі не можуть мати бізнес, зареєстрований закордоном або у офшорних компаніях.

Закон визначає граничні межі концентрації землі в одних руках для фізичних та юридичних осіб. Відповідно, для фізичних осіб, які зможуть купувати землю у перший рік після відміни мораторії граничні межі концентрації складають 100 га, для юридичних осіб на другому етапі, з 2024 року – граничні межі концентрації складають 10 тис га.

Вартість землі прив’язана до нормативно-грошової оцінки землі, до 01.01.2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) не може бути меншою за їх НГО.

Розрахунок за землю у разі придбання має проводитись у безготівковій формі.

А також закон забезпечує переважне право під час придбання землі сільськогосподарського призначення для тих, хто її обробляв до моменту продажу, переважне право на придбання земельної ділянки може бути передано його суб’єктом іншій особі, про що такий суб’єкт має письмово повідомити власника земельної ділянки";

Права власності на земельну ділянку, якщо земельна ділянка не може належати особі на праві власності та/або у зв’язку з порушенням обов’язку щодо її відчуження припиняється, ящо земельна ділянка не була відчужена нею протягом одного року та земельні ділянки, площа яких перевищує зазначені граничні розміри, конфіскуються за рішенням суду.

Передбачена процедура придбання землі з розстрочкою платежів. Таким чином громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 2010 року, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до десяти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу.

Відділ «Новомиколаївське бюро правової допомоги» Запорізького місцевого центру з надання БВПД нагадує, що правові консультації здійснюються з дотриманням профілактичних заходів для запобігання інфікуванню (обов`язкове використання масок та перчаток). Консультація клієнтів здійснюється за адресою: вул. Соборності, 84 в смт Новомиколаївка Новомиколаївського району Запорізької області, за попереднім записом по телефонному 0502610652, електронною поштою- novomykolaivske@legalaid.zp.ua.